Jegyzői Tudástár
A jegyzői munka szempontjából fontos képzéseinket négy kategóriába soroltuk:
- szakigazgatás
- kiemelt eljárások
- közszolgálat
- önkormányzati működés
A képzésekről felnőttképzőként tanúsítványt állítunk ki Önnek, abban az esetben, ha vállalja a képzésekhez Kapcsolodó leckék utáni vizsga és a záróvizsga kitöltését. A képzésre való jelentkezéskor eldöntheti, hogy vállalja -e a számonkérést.
Kiskereskedelmi tevékenységnek minősül az üzletszerű gazdasági tevékenység keretében termékek forgalmazása, vagyoni értékű jog értékesítése és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása a végső felhasználó részére, ideértve a vendéglátást is.
A képzésben bemutatjuk a Szoctv. alapján a rászorulók részére nyújtandó illetve nyújtható pénzbeli és természetbeni ellátások alapvető szabályait, a szociális alap- és szakosított ellátásokat, az intézményi jogviszonyra irányadó előírásokat. Részletezzük továbbá a szociális ellátások finanszírozásának rendszerét, és a helyi önkormányzatok szabályozási feladatait e körben.
A Földforgalmi törvény szerinti szabályok érvényre juttatásában a mezőgazdasági igazgatási szerv mellett a föld fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjének (a továbbiakban: jegyző), mint az adásvételi és haszonbérleti szerződések kifüggesztését végző hatóságnak is vannak feladatai, melyeket ebben a képzésben részletesen ismertetünk gyakorlati megközelítéssel.
A képzésben áttekintjük, hogy milyen típusú gazdálkodó szervezeteknek mely szabályzatokkal kell kötelező jelleggel rendelkezniük, illetve mely területek szabályozása javasolt a minél eredményesebb és átláthatóbb feladatellátás megvalósítása érdekében. Bemutatjuk továbbá a gazdasági társaságok integritási és belső ellenőrzési rendszerének kiépítésével kapcsolatos alapvető szempontokat.
A képzésben a közszolgálati jogviszony jellegének sajátosságait és annak alapvető szabályait vesszük át. Kitérünk olyan fontos részletekre, mint a közszolgálati jogviszony létrejötte és módosítása vagy a jogviszony megszűnése és megszüntetése. Ismertetjük a közszolgálati jogviszonyból eredő jogok és kötelességek sorát, valamint a köztisztviselő összeférhetetlenségére vonatkozó lényeges előírásokat.
A közalkalmazotti jogviszony alanyai a munkáltató és a közalkalmazott. A képzésben a paragrafusok szó szerinti ismertetése nélkül a gyakorlatban mutatjuk be a közalkalmazotti jogviszony létesítésére és módosítására vonatkozó szabályokat. Ezen felül kitértünk a közalkalmazotti jogviszonyból eredő jogok és kötelezettségek, az összeférhetetlenség, a munka és pihenőidő lényeges tudnivalóira valamint a közalkalmazottak előmeneteli és illetményrendszerére.
Jelen tananyagban a Szankció törvény szabályait mutatjuk be részletesen. A tananyag elsajátítása elsősorban a polgármesteri, közös önkormányzati hivatalokban dolgozó, azon köztisztviselők számára hasznos, akiknek a feladatkörébe tartozik a hátrányos jogkövetkezmények alkalmazása, közigazgatási szankciók kiszabása. A tananyagban ismertetjük az egyes jogkövetkezményekre irányadó szabályokat, az elévülés, a szankció-nyilvántartás és a közigazgatási bírság végrehajtásának szabályait. Szó lesz továbbá az önkormányzati rendeletekben szabályozható közösségi együttélésre vonatkozó rendelkezésekről, és ezek szankcionálásának lehetőségeiről is.