Főispánok és vármegyék, avagy: Mit hoz a múlt?

2023. január 1-től a „kormánymegbízott” megnevezés – „a történelmi hagyományok tisztelete és újjáélesztése jegyében” – „főispánra” módosul. Az Alaptörvény tizenegyedik módosítása alapján szintén 2023. január 1-től – a magyar „történelmi hagyományokra, a történeti alkotmányunk vívmányaira való tekintettel” – visszavezeti a „megye” helyett a „vármegye” elnevezést.

Szerző: dr. Balás Endre

A törvénymódosítás indokolása szerint „a főispán kifejezés visszaépítése a magyar jogrendbe lehetőséget teremt arra, hogy a mai magyar közigazgatás több szállal kötődjön a kommunizmus előtti magyar államigazgatás fogalmi készletéhez és ezáltal az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is továbbéljenek”.

A vármegye elnevezés visszavezetése 

Az Alaptörvény tizenegyedik módosítása alapján szintén 2023. január 1-től – a magyar „történelmi hagyományokra, a történeti alkotmányunk vívmányaira való tekintettel” – visszavezeti a „megye” helyett a „vármegye” elnevezést. (A megyére utaló elnevezés ugyanakkor 2023. január 1-ét követően is használható, amíg az új megnevezés használatára való áttérés a felelős gazdálkodás elvei szerint meg nem valósítható.) A jogalkotó a „vármegye” elevezés használatának visszaállítását azzal indokolta, hogy a szó használata biztosítja azt, hogy „az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is továbbéljenek. Emellett a vármegye szó használata a nemzeti összetartozás eszméjét, közös történelmi emlékeink megőrzését és egyben a magyar demokrácia nemzeti karakterét is erősíti”. Miért tartja fontosnak emellett a jogalkotó a „vármegye” kifejezés használatát? A módosítás indokolása alapján azért, mert „ezáltal jobban hangsúlyozható, hogy a magyar államszervezés és államszerkezet központi gondolati motívuma a nemzeti szuverenitás és ezen keresztül az európai civilizáció sarokköveinek megvédése”.

A vármegye elnevezést a területi közigazgatás működésével kapcsolatos egyes kérdésekről, valamint egyes törvényeknek az Alaptörvény tizenegyedik módosításával összefüggő módosításáról szóló 2022. évi XXII. törvény vezeti át az egyes érintett törvényekben. A vármegye elnevezés tehát 2023. január 1-től alkalmazandó. Így például a megyei kormányhivatalok vármegyei kormányhivatalok, a megyei önkormányzatok vármegyei önkormányzatok, a megyei jogú városok vármegyei jogú városok, a megyei rendőr-főkapitányságok vármegyei rendőr-főkapitányságok, a megyei adó- és vámigazgatóságok pedig vármegyei adó- és vámigazgatóságok lesznek 2023. január 1-től.

Itt említjük meg továbbá a területi közigazgatás működésével kapcsolatos egyes kérdésekről, valamint egyes törvényeknek az Alaptörvény tizenegyedik módosításával összefüggő módosításáról szóló 2022. évi XXII. törvénynek azt a rendelkezését is, amely alapján megszűnik a címzetes főjegyző cím adományozásának lehetősége. A korábban ilyen címben részesült jegyzők a cím használatára továbbra is jogosultak lesznek, a címre való jogosultság megszűnésére és a cím visszavonására a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény korábban hatályos szabályai az irányadók.