Jegyzői igazolás a többcsaládos házak kedvezményes fűtéséhez

A szeptember 10-étől hatályos új jogszabály értelmében azok a családok, amelyek olyan családi házban élnek, amiben több (legfeljebb négy) önálló lakásnak tekinthető lakóegység is található, viszont csak egy gázórával rendelkeznek, az átlagfogyasztás mértékéig lakóegységenként jogosultak rezsicsökkentett árú földgázt vételezni.

Szerző: dr. Balás Endre

Az egyes egyetemes szolgáltatási árszabások meghatározásáról szóló 259/2022. (VII.21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) új, 2022. szeptember 10-től hatályos 7/A. §-a alapján a fogyasztó a kedvezmény (a családi fogyasztói közösségekre vonatkozó kedvezményes gázár) igénybevételére való jogosultság fennállását – vagyis azt, hogy egy ingatlanon belül több, lakásnak minősülő rendeltetési egység is található – a jegyző által kiállított hatósági bizonyítvánnyal igazolhatja a szolgáltató felé.

A Korm. rendelet alapján, ha a társasháznak, lakásszövetkezetnek nem minősülő ingatlanon belül legfeljebb négy önálló, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 105. §-a szerinti lakás rendeltetési egység található, a települési önkormányzat jegyzője kérelemre hatósági bizonyítványt állít ki az ingatlanban található lakás rendeltetési egységek számáról.

Mi számít önálló lakásnak?

Az OTÉK fenti szakasza alapján lakás az olyan huzamos tartózkodás céljára szolgáló önálló rendeltetési egység, melynek

  • lakóhelyiségeit (lakószoba, étkező stb.), 
  • főzőhelyiségeit (konyha, főzőfülke), 
  • egészségügyi helyiségeit (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC), 
  • közlekedő helyiségeit (előszoba, előtér, belépő, szélfogó, közlekedő, folyosó) és 
  • tároló helyiségeit (kamra, gardrób, lomkamra, háztartási helyiség stb.)

úgy kell kialakítani, hogy azok együttesen tegyék lehetővé  

  • a pihenést (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását,
  • főzést, mosogatást és az étkezést,
  • a tisztálkodást, a mosást, az illemhely-használatot,
  • az életvitelhez szükséges anyagok és tárgyak tárolását tervezési program szerint (pl. élelmiszer-tárolás, hűtőszekrény elhelyezési lehetősége, mosás céljára szolgáló berendezés, ruhanemű, lakáskarbantartás eszközeinek, egyéb szerszámoknak és sporteszközöknek az elhelyezése).

 

Mit kell megvizsgálni a kedvezményhez?

A hatósági bizonyítvány kiállítását megelőző eljárásban tehát azt kell vizsgálni, hogy az adott ingatlanban kialakításra került-e legalább kettő, legfeljebb azonban négy, a fenti feltételekkel bíró önálló lakás rendeltetési egység. Az OTÉK 1. mellékletének 95. pontja alapján önálló rendeltetési egység az a meghatározott rendeltetés céljára önmagában alkalmas helyiség vagy helyiségcsoport, amelynek a szabadból vagy az épületen belüli közös közlekedőből nyíló önálló bejárata van.

A Korm. rendelet alapján a hatósági bizonyítvány a ténylegesen kialakult állapotot igazolja, ezért fenti feltételek fennállását helyszíni szemlén kell vizsgálni, az ingatlanra esetlegesen jogszabályban meghatározott, a rendeltetési egységek számára vagy funkciójára vonatkozó korlátozás nem vehető figyelembe. Az építmény jogszerű használatát vélelmezni kell, ezért ennek igazolására az ügyfél nem hívható fel.
A hatósági bizonyítványt 8 napon belül kell kiállítani. Mivel a hatósági bizonyítvány kizárólag a gázár kedvezmény igénybevétele céljából használható fel – például ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre nem jogosít – az erre vonatkozó figyelemfelhívást a hatósági bizonyítványban fel kell tüntetni. A Korm. rendelet előírja továbbá, hogy a hatósági bizonyítvány kiadására irányuló ügyekben fellebbezésnek nincs helye, az ilyen ügyekben a jegyző felügyeleti szerve az építésügyi hatóság.

A hatósági bizonyítványt a fogyasztó nyújtja be a szolgáltatóhoz. A fogyasztó a nyilatkozat benyújtását követő hónap első napjától jogosult a hatósági bizonyítványban megjelölt számú lakás rendeltetési egységenként a kedvezményes áru földgáz vételezésére.

 

A szolgáltató ellenőrzési joga

A visszaélések megelőzése érdekében a Korm. rendelet úgy rendelkezik, hogy ha a szolgáltató azt észleli, hogy az ingatlan lakás rendeltetési egységeinek száma nem egyezik meg a hatósági bizonyítványban foglaltakkal, jelzi a jegyző felé. Ha a jelzés alapján a jegyző fenntartja a hatósági bizonyítványba foglalt megállapításait, vagy nem folytatja le az eljárást a szolgáltató jelzése alapján, a szolgáltató a felügyeleti szervhez, vagyis az építésügyi hatósághoz fordulhat a szükséges intézkedések megtétele érdekében. Az építésügyi hatóság egyébként a szolgáltató megkeresésétől függetlenül saját hatáskörben is jogosult hatósági ellenőrzést lefolytatni.

Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény alapján a felügyeleti szerv a felügyeleti eljárás keretében megváltoztatja a hatóság jogszabálysértő döntését kivéve, ha ez az ügyfél jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogát sértené. Ettől eltérően a Korm. rendelet úgy rendelkezik, hogy a hatósági bizonyítvány felülvizsgálata során a hatósági bizonyítvány a jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogokra tekintet nélkül is módosítható.

Ha az építésügyi hatóság megállapítja, hogy az ingatlanban a hatósági bizonyítványban megjelöltnél kevesebb lakás rendeltetési egység található, 

A fogyasztó a jogosulatlanul igénybe vett kedvezményes áru földgázmennyiség után köteles megfizetni a szolgáltatónak a kedvezményes ár és a versenypiaci ár másfélszeresének a különbözetét.

A tetőtér-beépítésre igénybe vehető családi otthonteremtési kedvezményt igénybevevők számára nem szükséges jegyzői hatósági bizonyítvány kiállítása, ők a Korm. rendelet alapján a lakáscélú állami támogatásról szóló támogatói okirat bemutatásával igénybe vehetik a kedvezményt.